Nasıl bir kampanya?

Bin Turna Bir Umut Projesi ile pek çok platformda katılımcılardan turna kuşu katlamalarını ve bağış yapmalarını isteyeceğiz. 1.000 turnaya ulaştığımızda, bir çocuğumuzun eğitim masrafı karşılamış olacağız.

Bin Turna Bir Umut Projesi ile eğitim dostlarına destek olmanın farklı yollarını sunacağız. Bunların arasında online bağış, ürün satışı ve etkinlikler yer alacak.

Neden turna katlıyoruz?

Turna, özellikle Asya kültüründe önemli bir metafor. Anadolu’da turnalar uğur, bereket, mutluluk, vefa, sadakat ve sevginin simgesidir. Her kimin tarlasına veya evine turna kuşu yuva yaparsa o evde bereketin eksik olmayacağına inanılır.

Bu zarif kuşun Japon kültüründe de önemli bir yeri vardır. Evlenen çiftler, aileleri ve eş-dostlarıyla beraber bin turna katlar, mutluluk dilerler. Yetişkinler de bin turna katlayarak uzun ve sağlıklı yaşam dilerler. Düğünleri ipe dizilmiş turnalar süsler. Bin turna katlayamasa da bir turna katlayanın her zaman bir dilek hakkı vardır.

Turna figürü türkülerimizde de sık sık kullanılmıştır. Pir Sultan Abdal’dan Dadaloğlu’na birçok ozan türkülerinde turnalara yer vermiştir. Bu türkülerde turnalar çoğunlukla dertleşilen ya da haber getiren karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hiroşima’dan sonra anlamı güçlendi.

Ağustos 1945’te Hiroşima'ya atılan atom bombası sonrasında lösemiye yakalanan çocuklardan biri de 12 yaşındaki Sadako Sasaki idi. Hastanede ziyaretine gelen bir arkadaşı ona, eski bir inanışı hatırlatmış ve kâğıttan bin turna kuşu yapmayı başarırsa tanrıların onun yaşamını bağışlayacağını söylemiştir. Büyük bir heyecanla turna katlamaya başlayan Sadako'nun 1955 yılında sona eren kısa ömrü ne yazık ki 644 turna kuşu yapmaya yetebilmiştir.

Böylece uzun yaşamı, umudu, şansı ve mutluluğu simgeleyen turna kuşu aynı zamanda dünyada barışın ve nükleer silahsızlanmanın da simgesi olmuş; tüm dünyada, Sadako’nun yürek burkan hikâyesi adına, insanlar sosyal sorumluluk kampanyalarında turna katlamaya başlamıştır.

Türk Eğitim Derneği, geçen yıllarda “Bin Turna Bir Umut” projesinde yoğun katılımlı bir kampanya düzenlemiş, imkânları sınırlı ancak hayalleri sınırsız çocuklara eğitim bursu sağlamıştır.

Yeni hedefimiz: yüzbinlerce turna ile yüzlerce çocuğa eğitim bursu

Türk Eğitim Derneği olarak Tam Destek Bursu* alan öğrenciler için daha da büyük bir katılım ve ulusal bir kampanyayla turnalarımızı katlamaya başlıyoruz.

Bir araya gelebildiğimiz yerlerde hep birlikte turnalar katlayacağız, kampanya elçilerimizle bütünleşen turna ürünlerimizin satışını yapacağız ve online kampanyalarla Tam Destek Fonu’muzu güçlendireceğiz. Özetle daha çok çocuğa eğitim olanağı sağlamak için yine el ele vereceğiz.

Siz de bize katılabilirsiniz!

Bağış yapıp, turna katlayabilirsiniz

Bağış yaparak kendi turnanızı katlayabilir, kendi yarattığınız bir turna figürüyle bu projede siz de yer alabilir, bir çocuğun eğitimine destek olabilirsiniz.

Turna ürünlerimizden satın alabilirsiniz

Kampanya özelinde üretilen ürünlerimizden, TED Dükkan bölümünden ulaşabilir; Origami kiti, not defteri ve sertifika gibi ürünlerimizden sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kampanyanın duyurulmasına yardımcı olabilirsiniz

Projemizin daha çok kişiye ulaşması ve daha çok çocuğun eğitim imkânına kavuşması için sosyal medya paylaşımlarınızla bizi destekleyebilirsiniz.

Unutmayın. Küçücük bir katkıyla, koskocaman bir gelecek kurulur.

Tam Destek Bursu

1928 yılından beri eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla görevine devam eden Türk Eğitim Derneği, çeşitli burs imkânlarıyla bugüne kadar 50.000'e yakın öğrencinin eğitimine devam etmesini sağladı. Türk Eğitim Derneği 100. yılı olan 2028’e kadar 10.000 öğrenciye üniversite eğitiminin sonuna kadar burs vermeyi hedefliyor.

Tam Destek Bursu ile devlet okullarında okuyan başarılı lise öğrencileri, verilen bursun yanı sıra akademik eğitimler, sanatsal-sportif faaliyetlerle destekleniyor. Tam Destek Burslu öğrenciler, hafta sonları TED Okulları ve TED Üniversitesinde dersler alıyorlar.

Türk Eğitim Derneği, üniversite sonuna kadar öğrencilerin gelişimini sürekli takip ediyor ve onlara her türlü desteği veriyor...

Türk Eğitim Derneği 93 yıldır Türkiye'nin dört bir yanında eğitimde fırsat eşitliği için çalışıyor.

Kurulduğu günden beri yeterli maddi olanağa sahip olmayan başarılı çocukların eğitimini desteklemeye ve Türkiye’nin dört bir yanında eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalışan TED, katkılarını her geçen gün artırdığı eğitim alanında Türkiye’nin en köklü kuruluşudur.

DEVAMINI OKU