Türk Eğitim Derneği
TED

Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle 31 Ocak 1928 tarihinde kurulan Türk Eğitim Derneği, ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en köklü sivil toplum kuruluşudur. Kurulduğu günden beri yeterli maddi olanağa sahip olmayan başarılı çocukların eğitimini desteklemeye ve Türk eğitim sistemine bilimsel katkı sağlamaya devam eden TED, öğrencilerine üniversite eğitiminin sonuna kadar devam eden, çok kapsamlı burslar sağlayarak en ücra köylerden şehirlere kadar ülkenin tüm başarılı çocuklarını yetiştirme düsturuyla çalışıyor.

Tam Eğitim Bursu ile başarılı ancak imkânları yetersiz çocuklarımızın, Türkiye’nin dört bir yanındaki TED Okullarında sadece okul ücretlerini karşılamakla kalmıyor; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderlerini de karşıladığı bütünlüklü bir burs imkanı sağlıyor. Öğrencilere psikolojik desteğin de sağlandığı Tam Eğitim Bursu, öğrenciler üniversiteden mezun olana kadar devam ediyor ve öğrencilerin hayata atılmasında; staj ve iş bulma süreçlerinde destekleniyor.

Tam Destek Bursu ile devlet okullarında okuyan başarılı lise öğrencileri, maddi desteğin yanı sıra akademik eğitimler, sanatsal-sportif faaliyetlerle destekleniyor.

Üniversite sonuna kadar burs vermeye devam ettiği öğrencilerinin gelişimini sürekli takip eden TED, onlara ihtiyaçlarına göre her türlü desteği sağlıyor.

Ana hedefi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak olan Türk Eğitim Derneği, Türkiye genelinde 41 Okulu, Üniversitesi (TEDÜ), Düşünce Kuruluşu (TEDMEM), İktisadi İşletmesi, Senfoni Orkestrası, Spor Kulüpleri, Mezun Dernekleri ile faaliyet gösteremye devam ediyor. Bu yıl 93. yılını kutlayan kurum, bugüne kadar yaklaşık 50.000 öğrenciye burs olanağı sağlayarak, projeleriyle binlerce öğretmen ve devlet okulu öğrencisine destek olmaya her geçen gün devam ediyor. Türk Eğitim Derneği, kuruluşunun 100. yılı olan 2028 yılına kadar da burslu öğrenci sayısını 10.000’e çıkarmayı hedefliyor.

Türk Eğitim Derneği 93 yıldır Türkiye'nin dört bir yanında eğitimde fırsat eşitliği için çalışıyor.

Kurulduğu günden beri yeterli maddi olanağa sahip olmayan başarılı çocukların eğitimini desteklemeye ve Türkiye’nin dört bir yanında eğitimde fırsat eşitliği yaratmaya çalışan TED, katkılarını her geçen gün artırdığı eğitim alanında Türkiye’nin en köklü kuruluşudur.

DEVAMINI OKU